Ešte tu neboli ani píplmetre a bolo zrejmé, že vidieť reklamu na Pepsi so Cindy Crawford na veľkom plátne v kine je väčší zážitok, ako vidieť ten istý spot na TV obrazovkách. V dobách vrcholiacich s tlačou inzerciou sme sa predháňali, kto zrealizuje pútavejší printový inzerát. Veď 4 strany sú viac, ako 1 ;)
Ale posledné desaťročie tu je boj o pozornosť spotrebiteľov v online priestore. Od špecializovaných web stránok, klasických vydavateľov, cez menšie platformy až po obrov Meta (Facebook & Instagram) s Google (Google vyhľadávač a YouTube).
Koľko sekúnd pozornosti potrebuje moja reklama?
Podľa výskumu merania pozornosti, ktorý vedie Karen Nelson-Field z Amplified Intelligence, 85% online reklamy nedosiahne ani 2,5 sekúnd pozornosti.
Podľa viacero výskumníkov (vrátane Karen) je za 1-2-3 sekundy fyzicky nemožné vyvolať v mozgu reakcie, ktoré sú veľmi prediktívne pre predajný efekt. Ukázalo sa, že na dosiahnutie synchronizácie, príťažlivosti značky a kódovania pamäte je potrebných zásadne viac. Koľko viac, sa už rôzne zdroje rozchádzajú. A to primárne podľa metodiky. Maximálne som dohľadal neuveriteľných 15(!) sekúnd.
Pravda bude niekde medzi. Prirodzene, ako aj z výskumov plynie, že okrem samotného prevedenia reklamy, záleží aj od veľkosti značky a jej postavenia na trhu. Ak budete 11. balená voda na trhu s podielom pod 1%, bude to náročné. Na druhú stranu, ak budete jednotkou na trhu kolových nápojov, kde trh z 90% ovládajú traja hráči, nevýhody online platforiem nebudú hrať až tak proti vám.
Reklamný break v (lineárnej) TV
Až na špecifické výnimky, sledovanosť reklamy a reklamného breaku je v priemere konzistentná. A podľa rôznorodých zdrojov je jej pozornosť 40 až 60% z deklarovanej odmeranej sledovanosti podľa píplmetrov. Ani jeden z grafov nemôžme brať úplne doslovne. Majú ilustrovať drastický rozdiel konzumácie reklám medzi TV a video online.
(preskočiteľná) reklama v online svete – yt, some a vydavateľstvá
Na proti tomu, je sledovanosť video reklamy v online svete výrazne klesajúca. V prípade SOME ihneď v prvej sekunde. A po 2 – 3“ už nemáte po väčšine ani 10% z nultej sekundy. V prípade YouTube a vydavateľstiev s bežnou preskočiteľnou reklamou po 5 – 6“, to je v porovnaní s Facebook, Instagram, TikTok… zásadne lepšie. A o dlhších nepreskočiteľných online videí ani nehovoriac.
ABCD efektívnej video reklamy od YouTube môže inšpirovať
Vysvetliť starým pákam kreatívcom, že doba veľkých príbehov mimo kina a TV skončila, je náročná úloha. Na druhú stranu ani dnešná mládež neverí, že nie každý s mobilom v ruke má toľko talentu, aby jeho výtvory sme mohli nazvať reklamou.
Pomôcka z dielne YouTube je verejne dostupná tu: