Aký marketingový titul si predplatiť na rok 2014? A čo za svoje peniaze dostanete?

Trh tlačových médií v ČR aktuálne ponúka tri odborné tituly s orientáciou na marketing, reklamu, média a s tým súvisiace oblasti. Economia, a.s. vydáva týždenník Marketing&Media 14. rokom. Empresa Media, a.s. vydáva týždenník MarketingSalesMedia prvým rokom. Mesačník Strategie je tu už 21 rokov, vydáva ju Mladá fronta, a.s. (ktorá je konkurentom Mafra, a.s., ktorá vydáva denník MF dnes). Na sklonku roku 2012 prestal vychádzať mesačník Trend Marketing z vydavateľstva Economia, a.s. Obaja pôvodní šéfredaktori z Economie – Daniel Köppl z Marketing&Media a Bohuslav Bohuněk z Trend Marketingu, spolu s niektorými kolegami, prešli do Empresa Media, a.s., kde rozbehli nový titul MarketingSalesMedia.

Mesačník Strategie od aktuálneho čísla redizajnoval formu, zmenil obsah, formát, aj cenu (zo 139 Kč na 69 Kč) a to je dôvod, prečo som sa pozrel na všetky tri odborné média, ktoré mám predplatené. Tiež budem musieť prehodnotiť, či si ponechať všetky tri. Možno Vám toto moje krátke porovnanie pomôže rozhodnúť sa. Za každých okolností, odporúčam si z každého vyskúšať aspoň dve vydania. Každý hľadá niečo iné a každému vyhovuje odlišný redakčný prístup.

Stranový rozsah posledných vydaní

Strategie číslo 9 z 19. 9., mesačník, 69 Kč, 108 strán

Marketing&Media, číslo 39 z 23.9., týždenník, 74 Kč, 32 strán

MarketingSalesMedia, číslo 22 z 23. 9., týždenník, 65 Kč, 32 strán

Strategie, šéfredaktor Radek Polák

Z hľadiska obsahovej štruktúry je mesačník dobre vyskladaný. Je písaný publicistickejším štýlom, resp. vyššou novinárčinou ako dva konkurenčné tyždenníky, čo môže byť plus aj mínus. Niektoré príspevky tak môžu byť menej zrozumiteľné. Z podstaty mesačníka vyplýva, že titul postráda horúce aktuality, rýchle správy, čo zaujímavé sa udialo v mediálnom svete (marketing, reklama). Týždenník s takýmito aktuálnymi správami ešte vie pracovať, mesačník bohužiaľ nie. Výsledkom je, že je mesačník je síce nabitý odborným a relevantným obsahom, ale chýba mu z môjho pohľadu dynamickosť a aktuálnosť. Zároveň ale mesačník obsahuje viac odborných informácií z brandže za oceánom ako týždenníky, ktoré sa venujú skôr tuzemskému trhu. Zmena jej prospela, pomer cena – výkon dosahuje najlepší pomer, trojnásobný stranový rozsah (108 vs 32 strán) za približne zhodnú cenu (69 vs 65, resp. 74 Kč), ale treba k nemu sledovať aj iné odborné zdroje. Informácie iba z tohto mesačníka totiž nepokryjú rozsah toho, o čom by mal byť človek v tejto brandži informovaný, aby mal naozaj prehľad.

Marketing&Media, šéfredaktor Václav Sochor

Podľa môjho názoru časopisu M&M chýba predovšetkým rukopis šéfredaktora. Stačí sa pozrieť na to, kto je podpísaný pod jednotlivými článkami a príspevkami a bohužiaľ, v niektorých číslach sa meno šéfredaktora objaví iba raz a to pod úvodníkom, resp. editorialom. Štruktúre časopisu ako takej veľmi nie je čo vytknúť. 14 ročné dolaďovanie pod taktovkou ex šéfredaktora Daniela Köppla je stále viditeľné.

MarketingSalesMedia, šéfredaktor Daniel Köppl

Od prvých vydaní sa našťastie posunul správnym smerom a číslo od čísla mi začína byť tento týždenník sympatickejší. Nezmyselné, resp. nič nehovoriace obrázky z obálky postupne zmizli alebo boli nahradené relevantnými ukážkami z obsahu toho, čo si pre na nás redakcia pripravila. Z obsahovej stránky, v porovnaní s konkurentom Marketing&Media, je k dispozícii nadmiera rozhovorov, ktoré si redakcia vie sama doplniť v prípade absencie otvorenej odpovede. Ako mínus vidím grafickú úpravu, texty hrajúce všetkými možnými farbami, najmä v šialenej krikľavo zelenej, žltej a ružovej. Rovnako si myslím, že by si väčšiu pozornosť zaslúžili fotografie. Chápem, že častokrát pochádzajú priamo z archívu ľudí, ktorí poskytnú rozhovor/názor, ale akú výpovednú hodnotu má odborný názor človeka na istej seniornej pozícii, ktorý má obuté ponožky v sandáloch? To nie je len vizitka toho konkrétneho človeka, ale aj zodpovedného editora.

Mesačník, týždenník alebo on-line denne?

Okrem vyššie uvedených médií, máme k dispozícii veľké množstvo on-line zdrojov. Dva z nich v ČR vyčnievajú a to sú Mediář.cz a Mediaguru.cz. Moja výhrada k Mediaguru.cz pramení z faktu, že ho vlastní, financuje a zabezpečuje mediálna agentúra PHD (skupina s OMD). A prakticky nemáte šancu tam nájsť článok, ktorý by objektívne hodnotil politiku mediálnych agentúr. Dokonca ani ich mediálny slovník neobsahuje heslá ako AVBs, mediálny bonus, bonus…

CZ vs UK vs US

A na záver porovnanie ročného predplatného odborných týždenníkov z ČR v porovnaní s dvoma ikonami zo zahraničia. Amerického Advertising Age a anglického MarketingWeek, v prepočte na Kč/rok:

2.083,- Kč za americký Advertising Age

2.914,- Kč za český MarketingSalesMedia

3.552,- Kč za český Marketing&Media

5.565,- Kč za anglický Marketing Week

(Cena predplatného je s poštovným v štáte, kde periodikum vychádza.)