Českému Googlu sa nepozdáva systém odmeňovania mediálnych agentúr

David Špinar, head of performance v českom Googli poskytol rozhovor do aktuálneho vydania odborného týždennika Marketing & Media. Uvádza čísla o zvyšujúcom náskoku od Seznam, o potrebe crossmediálneho výskumu a o bonusoch. To sú tri nosné témy rozhovoru.

Na relevantné porovnanie Googlu so Seznamom nám chýbajú nástroje, ktoré by obe strany rešpektovali. Ešte skôr, ako sa David Špinar dostal ku cross mediálnemu výskumu, skritizoval NetMonitor s tým, že rieši potreby 90. rokov. Pre každého digitálneho marketéra odporúčam predmetný článok si prečítať a zamyslieť sa.

Bližšie sa vrátim k odmeňovaniu mediálnych agentúr, ktorých netransparentné odmeňovanie riešim už cez desať rokov. A každý markatér by si mal Davidove slová dobre zapamätať.

Pokud má agentúra ďelat službu dobře, tzn. být nezávislá v tom, kde nakupuje inventory pro svého zákazníka, tak musí peníze získavat od zázkazníka, což sa bohužel neděje, agentury žijí primárňe z peňez od publisherů.

Nie len v off-line svete funguje netrasparentnosť…

Bohužel, co vidím na trhu, je to, že se ruší transparentní agentúrni odměny typu agentúrni provize, ktoré stejňe dávno nefungují, a zavádí sa často různé podpultové incentivy. Ty jsou mnohem horší, protože nejen že jsou absolutně netransparentní, neboť o nich nikdo neví. Zároveň i boří motivaci agentur jít správnym směrem.