Economia obdarovala vlastného konkurenta – Empresa media

Profesionálna sociálna sieť LinkedIn má už celosvetovo viac než 238 miliónov užívateľov. V ČR je to v týchto dňoch okolo pol milióna, z nich polovica používa LinkedIn v českom jazyku. Na Slovensku je to viac než 200 tisíc užívateľov. Slovenčina k dispozícii nie je. Údaje o počte užívateľov sa menia každú hodinu smerom hore.

Aktivita odborných marketingových médií na sieti LinkedIn

V rámci Čiech a Slovenska máme šesť hlavných odborných médií, ktoré sa venujú marketingu. Sú to (v abecednom poradí): Marketing & Media (ČR), Marketing Sales Media (ČR), Mediálne.sk, Mediář.cz, Strategie (ČR) a Stratégie (SR).

Tri z nich aktuálne svoju skupinu na LinkedIn nemajú. Sú to: Mediálne.sk, Mediář.cz a Strategie (ČR). Česká Strategie vychádza tento mesiac so zmeneným dizajnom a netají sa ambíciami zvýšiť aktivity v rámci online médií. LinkedIn by nemal byť výnimkou. Mediálne.sk a Mediář.cz, teda dve čisto online média, zatiaľ skupinu na LinkedIn nemajú a to aj napriek tomu, že na Facebooku sú aktívne už štyri roky. Mediář.cz od 4. 10. 2009 a Mediálne.sk založilo svoj FB profil tri dni na to, 7. 10. 2009.

Na ostatné tri marketingové média v ČR a SR pripadajú na sieti LinkdIn štyri skupiny. Slovenský mesačník Stratégie má založenú skupinu pod názvom Stratégie SK, s logom Stratégie a správcom z redakcie. Aktuálne má 411 členov a založená bola 20. 09. 2011. Logo (a správcu skupiny) som zdôraznil naschvál, nemusí byť totiž samozrejmosťou, že je totožné.

České vydavateľstvo Economia (do konca roka 2012 vydávalo aj mesačník Trend Marketing), vydáva týždenník Marketing & Media. Pôvodnú skupinu Marketing & Media spravoval zástupca Marketing & Media od 22. 4. 2009. Teraz skupinu pod názvom “Svět marketingu” (bez loga) spravuje zástupca konkurenčného titulu Marketing Sales Media. Skupina má aktuálne 3 886 členov. LinkedIn umožňuje zmeniť názov skupiny, je preto vždy smutné, ak správca skupiny názov zmení a neinformuje o tom. Ideálne by som o takejto zmene informoval pred aj po nej a to osobitným e-mailom členom skupiny. Žiaľ, ani jedna z dvoch skupín, ktoré “prešli” z Economie na Empresu, tak neurobili.

[fusion_builder_container hundred_percent=“yes“ overflow=“visible“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“]
Nepotvrdene dotazy

11 dní je primeraná doba na potvrdzovanie adminom, alebo to už môžme považovať za cenzúru?

Asi aby Economia ukázala, že je veľký grant, tak s plným súhlasom (presnejšie bez najmenšieho protestu) prenechala svojej konkurencii aj svoju druhú skupinu. Tá má pod názvom Trendy v marketingu, reklame, prodeji, aktuálne s logom MSM, 1 566 členov. Ale založená bola takmer dva roky pred vyjdením prvého čísla MSM a to 2.6.2011. Pôvodne skupina spadala pod mesačník Trend Marketing z Economie, spravovaný zástupcom Trend Marketingu.

Ako vyplýva z vyjadrení oboch súčasných adminov, pôvodne skupín s hlavičkami a témami z Economie, profily boli vždy ich vlastnou iniciatívou, ktorú robili bez nároku na plat. Právne je to v poriadku a aj z pohľadu Economie je to v poriadku. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Vydavateľstvo Economia je v skutku veľkým grantom. A to voči svojej priamej konkurencii v segmente odborných médií z marketingu. Za dôkaz benevolencie Economie môžeme považovať založenie novej skupiny pod názvom Marketing & Media s logom Marketing & Media, spravovanej zástupcom Economie. Od svojho vzniku (21. 8. 2013) dosiahla niečo cez sto členov.

LinkedInGroupHeroImage

Questions & Answers for Marketing & Media in Czech Republic & Slovakia

Otázky a odpovede pre marketing a média v Čechách a na Slovensku? Čo to je? Je to nová skupina, založená v týchto dňoch a som jej adminom. Hlavným dôvodom bola moja nespokojnosť s hazardovaním dôvery čitateľov tak, ako to pripustila Economia. Ďalším  dôvodom je absencia moderovaných diskusií v rámci skupín na LinkedIn. No a určite nie posledným dôvodom je cenzúra, ktorú bez vysvetlenia predvádzajú admini jednotlivých profilov. Mojim cieľom je rozvíjať diskusie. Základným predpokladom je, že každá diskusia v rámci skupiny musí začať otázkou. Bez otázky by neboli odpovede, bez otázok a odpovedí by nebola diskusia. Túto skupinu nedovolím zahltiť spamom/reklamou bez otázok.

LinkedInGroupClanok

Autorov prvých desiatich diskusií, odmeníme v podobe knižnej publikácie z oblasti marketingu a médii. Tak poďme diskutovať.

(15. 09. 2013 / Pavol Mačinga)[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]