Od „průzkumu“ Behavio Research pro Asociaci komunikačních agentur (AKA) z roku 2023 cez Harvard Business Review z roku 2010 až po McGraw-Hill Research z roku 1985

Posledný víkend som sa neudržal a nie úplne zdvorilostným tónom som reagoval na post Marketing & Media na LinkedIn, kde bol nazdieľaný posledný výstup českej oborovej asociácie AKA (Asociace komunikačních agentur). Úplne na úvod, žiaden prieskum nebol a ani Behavio Research neexistuje. Existuje viacero hráčov na trhu, ktorí pozbierali viacero zdrojov spolu, jeden z nich je Behavio Labs. Robia to aj reklamné holdingy, audítorské spoločnosti, ako aj oborové združenia. Naj problémom vidím v interpretácií, na koľko často zbierajú a zdieľajú len sekundárne zdroje. To si však rovno môžeme písať zdroj Internet :(

Pod postami na sociálnych sieťach nie je priestor na hlbšie analýzy. Spisujem tento blog post, aby som spresnil (rozumej vyvrátil) dve najkľúčovejšie tvrdenia z dielne AKA / Behavio.

Z průzkumu Behavio Research pro Asociaci komunikačních agentur (AKA) vyplývá, že 4 z 5 značek, které v posledních třech letech rozpočty na marketing snížily, se na původní prodeje zatím nevrátily. Značky, které komunikaci naopak posílily, zaznamenaly o 256 % vyšší prodeje.

Ste mohli čítať kľúčové posolstvo AKA z minulého týždňa v M&M, Mediaguru, Marketing Journal…

Harvard Business Review z roku 2010

„Z průzkumu Behavio Research pro Asociaci komunikačních agentur (AKA) vyplývá, že 4 z 5 značek, které v posledních třech letech rozpočty na marketing snížily, se na původní prodeje zatím nevrátily.“

AKA sa odvoláva na Behavio. Behavio sa odvoláva k práci Roaring Out of Recession publikovanej Harvard Business Review.

Čo si už neprečítate, že k publikácií došlo už 01.03.2010 a boli analyzovaných 4 700 spoločností počas troch globálnych kríz v rokoch 1980 až 2002. A s poklesom výdavkov na marketing pokles nič nemá. Jednoducho 80% zo všetkých analyzovaných spoločností, ktoré prežili (!), im zabralo viac, ako tri roky aby sa dostali na predošlé predaje a zisk. Štúdia naznačuje, že spoločnosti, ktoré napriek celkovému šetreniu spendovali viac, ako konkurencia do marketingu, R&D and assets, boli skôr víťazi. Koho zaujíma, môže si zakúpiť vlastnú personifikovanú kópiu za $8,95 priamo od HBR.

Zdroj: Harvard Business Review, March 2010, Roaring out of Recession, page 6

McGraw-Hill Research z roku 1985

„Značky, které komunikaci naopak posílily, zaznamenaly o 256 % vyšší prodeje.“, ďalej tvrdí AKA/Behavio.

AKA sa odvoláva na Behavio. Behavio sa odvoláva k práci This Too Shall Pass – Making an Impact in a Downturn publikovanej globálneho Ogilvy, október/říjen 2022. Defacto obdobná idea, ako od Behavio, len spracovaná vo vyššom štandarde. Tiež ide o zborník viacero primárnych, ale aj sekundárnych zdrojov tretích strán. V prípade nášho čísla 256% ide až o terciárny zdroj a to konkrétne cez WARC až po finále McGraw-Hill Research’s Laboraty Advertising Performance z roku 1985.

Ešte jedna pikoška a už končím… Vydanie The New York Times z 11. novembra 1987, kde v sekcii D na strane 23, národná edícia bol článok s názvom ADVERTISING; Industrial Advertising Study by McGraw-Hill. Predmetom skúmania bolo 600 spoločností zo sektoru B2B v rokoch 1980 až 1985. Uvádzaný nárast o 256% (resp. 275%) je za obdobie 5 rokov.