Povinné čítanie pre každého z reklamy a médii v tuzemsku

David Lhota, country manager WPP pre strednú a východnú Európu v rozhovore pre týždenník Marketing & Media tvrdí, že televízie zaspali internetovú dobu.

DavidLhotaMaM

David Lhota poskytol pre týždenník Marketing & Media rozhovor. K dispozícii máte dve, mierne odlišné verzie. Printová verzia rozhovoru je k dispozícii na strane 17 v aktuálnom (č. 17 z 20.4.2015) vydaní a online verzia je voľne k dispozícii na webe Marketing & Media tu. Otázky sú poprehadzované a niektoré odpovede sú odlišné, avšak nemajú dosah na podstatu. Z celého rozhovoru vyberám dva kľúčové momenty, jeden sa dotýka „súboja“ mediatypov TV vs Digital a druhý sa dotýka finančného zdravia GroupM v regióne. Pod citátom je môj komentár.

Televize podle mě ještě dlouho svůj význam mít bude, zejména kvůli reachi.

Problém mladého média Digital je jeho nevyrovnaná konzumácia naprieč populáciou. Napríkald jedna štúdia z Kanady od Pivotal Research odhaduje, že 9% diváckych účtov na YouTube odsleduje 85% videoreklamy na YouTube. V tuzemsku, kde sa pod internetovú populáciu počíta defacto mesačný reach/zásah, je tiež problém dosiahnúť slušné denné a týždenná reache/zásahy. Povedané jednoducho, malá časť českej/slovenskej populácie konzumuje veľkú časť internetového obsahu/reklamy. Tejto téme sa budem venovať samostatne.

Je otázka, jestli je ten konzervativní přístup, kdy se jen překlápí reklamy z televize na internet vinou kreativních agentur nebo samotných inzerentů.

Druhým nešvarom v našich končinách je čistá kópia TV spotov do digitálneho prostredia. Nový benchmark platieb stanovil Facebook – 3″ a bez zvuku a ten by ste mali aplikovať. Otázku „Funguje moja video reklama aj prvé 3 sekundy bez zvuku?“ by ste si mali položiť pri každej kreatívnej tvorbe digitálneho videoobsahu. Výhoda YouTube, že platíte len pri dopozeraní 30″ tu nebude navždy. A je Vašim záujmom, aby videoreklama fungovala ešte lepšie, ako doteraz.

V rámci střední východní Evropy je poměr tržeb následující – média 40 %, CRM a digital okolo 30 %, čistý advertising 15 %, data 15 % a PR 3 %. Tento poměr se mezi roky 2014 a 2015 nijak nemění.

Tu dávam do pozornosti, že v celom GroupM uvažujú o Digital, ako niečo mimo médií a mimo „čistej“ reklamy. Je škoda, ak je osobitná agentúra pre výrobu „čistej“ reklamy, ďalšia pre výrobu digitálnej reklamy, ďalšia pre výkonnostný digital, ďalšia pre nevýkonnostný digital a podobne. Na strane klasických mediálok je hodne málo zástupcov, ktorí majú zvládnuté pôvodné média s digitalnou časťou. A obdobne v opačnom garde, keď digitálni odborníci sa púšťajú do pôvodných, nie digitálnych médií. A v tom vidím najväčší potenciál pre stranu klientov, agentúr, ako aj médií. Pozor, nestačí im len vytlačiť vizitky s novými pozíciami a usporiadať obrovské PR, ako nám to začiatkom tohto roku ukázali na Palmovke.

Naše marže se pohybuje okolo 20 %.

To je informácia pre oddelenie Procurementu? :-)


promotion

Czech advertiser? Slovak Advertiser? Don’t miss

Pavol Macinga focus on independent media consultancy with 25 years experiences in advertising media. Pavol is guardian of media budget as an investment in growth. Pavol integrate all media types while improve ROI/ROAS. Pavol helps Czech & Slovak advertisers to use media investment more effectively.

macinga.media