Prečo začínam blogovať?

 Ilustračný obrázok notes

Ilustračný obrázok

Niekto chápe médiá ako prostriedok k pobaveniu a získaniu informácií, niekto iný prostredníctvom nich tie informácie púšťa do sveta a snaží sa tým uživiť. Ja médiá v osobnom i profesionálnom živote vidím a chápem z pohľadu obchodu, inzercie a reklamy. A keďže v tom svete médií chodím s otvorenými očami už viac než 20 rokov, verím, že vám dokážem ukázať zaujímavé súvislosti a fakty, prípadne aspoň, dodať dostatok materiálu na zamyslenie.

Médiá sú mi blízke už od základnej školy. Začiatkom 90. rokov minulého storočia bol obrovský hlad po všetkom zo západu a médiá neboli výnimkou. Napríklad hudobný magazín BRAVO z Nemecka vychádzal každé dva týždne. Okrem klasických strán zvyčajne obsahoval aj (niekedy až 8 strán) nálepiek a plagátov.  A s týmito vecami sa v tej dobe obchodovalo… Aj v Bratislave každú sobotu na burze na dostihovej dráhe. Princíp bol jednoduchý. Kúpiť kompletný časopis za čo najnižšiu cenu a rozpredať osobitne nálepky, plagáty a samotný časopis – za cenu čo najvyššiu. Moja prvá skúsenosť s trhovým správaním.

Vediac, čo chcem od života, som v treťom ročníku na gymnáziu podpísal s vydavateľstvom TRENDY (stále existujúci týždenník TREND) svoj prvý pracovnoprávny dokument so skutočným médiom. Samozrejme išlo len o brigádnicku prácu. Od lepenia obálok pre distribúciu som sa prepracoval až k práci pre vedenie spoločnosti a získal tie najcennejšie základy „xls” tabuliek v mediálnom prostredí.

Od médií som sa už potom nepohol ani na krok, cirkuloval som ako medik v nemocnici po všetkých oddeleniach. Prešiel som si predajom inzercie (denník SME) aj reklamnou agentúrou (VACULIK), kde je znalosť mediálneho prostredia zlatým grálom a prvou podmienkou pre to, aby ste tú prácu pre klienta robili naozaj dobre. Prepájali sme reklamu, médiá a stratégiu od produkcie až po nákup a ja som získal ďalší cenný uhol pohľadu. Do mojej profesnej mozaiky potom už krásne zapadla príležitosť vidieť ten biznis zo strany klienta. A tak posledných desať rokov hájim záujmy zadávateľov a inzerentov v Čechách i na Slovensku voči médiám a mediálnym agentúram, ktoré sa medzičasom zmenili na veľkoobchodníkov s reklamným priestorom. Kúpiť čo najlacnejšie, predať čo najdrahšie. Ako na tej burze na dostihovej dráhe…

Prečo teda začínam blogovať?

Prvým dôvodom sú samotné mediá, respektíve praktiky ich obchodných oddelení. Trh médií je už aj u nás extrémne fragmentovaný. Slušné médiá Vám síce nebudú klamať, ale žiaľ, ani Vám nepovedia celú pravdu. Napríklad: áno, súhlasí, že už 10 rokov nezdvihli ceny a zvýšili základné klientske zľavy z 20% na 40%… Ale už pozabudnú spomenúť, že za ten čas im klesol predaný náklad o 50% a za jeden výtlačok by ste zaplatili o 50% viac. A to sme stále pri jednom médiu. A to médium má svojich priamych i substitučných konkurentov. A aj samotný konkrétny mediatyp má svojich konkurentov v iných mediatypoch. Stretnúť sa s predajcom TV času, ktorý vie zhola nič o online číslach zo svojho vlastného hniezda nie je nič výnimočné…

Druhým dôvodom sú mediálne agentúry a ich extrémny konflikt záujmov pri práci pre inzerentov a zadávateľov reklamy a z toho pramieniace možnosti zvýšenia efektívnosti pri správe mediálnych rozpočtov klienta.

Cez blog budem publikovať svoje názory na trh médií a mediálnych agentúr na Slovensku a v Českej republike. Žiaden mediatyp mi nebude cudzí. Pridám aj niečo zo strany zadávateľov. A občas možno aj niečo osobné, či z iných koníčkov, ako sú médiá.

Pavol Mačinga