Rozlúčenie s bloggermacinga.com

Doména bloggermacinga.com fungovala na platforme wordpress.com a dosiahol som ich limity poskytovaných služieb. Preto sú všetky moje domény presmerované na doménu macinga.com, ktorá beží na hostingu WebSupport a používa tému od Theme Fusion na platforme wordpress.org. Pôvodné príspevky boli presunuté.

K mojej hlavnej téme posledného 1/2 roka (CzechTourism) mám pre Vás záverečný súhrn, ktorý som doteraz odkladal veriac v zmysluplnú a včasnú odpoveď od ministerky Jourovej z Ministerstva pro místní rozvoj. Odpoveď neprišla ani včas, ani zmysluplná, tak som vo veci CzT musel zásadne improvizovať. Budete informovaní ešte tento týždeň. Na rozlúčku s doménou bloggermacinga.com mám tri postrehy mimo témy CzechTourism.

  • Ako si Istropolitana Ogilvy vypomáha
  • Borovan.cz kritizuje na druhých to, čo sám robí
  • Ogilvy PR zavádza pri osobnostnom PR Wolfovej z Google

Ako si Istropolitana Ogilvy vypomáha

Slovenský pokus o virálne video vytvorené zneužitím dvoch globálnych značiek (Sagan a Citroën) v prospech slovenskej agentúry Istropolitana Ogilvy ma tlačí v žalúdku opakovane. Naposledy sa mi pripomenulo nedávno, keď v tuzemskej súťaži Zlatý Klinec získalo toto video Zlatý klinec. A v rámci Effie – Zlatú Effie.

Slovenská reklamná komunita je malá, nie je tu vôľa kritizovať prešľapy nahlas. Výnimka sa nájde v momente, keď agentúra z druhej, či tretej línie predbehne tie z prvej. A to spôsobom, ktorý nie je úplne v súlade s kostolným poriadkom. Konkrétne išlo o agentúru Jandl, ktorá vďaka nie čistej reklame, získala veľa bodov z globálnych súťaží a spolu s nadštandardným profitom sa stala agentúrou roku (Istropolitana Ogilvy bola druhá). To bol moment, kedy sa slovenský reklamný trh vzbúril. Jandl odpovedal formou neúčasti na odovzdávaní Zlatého klinca. Ak aj Istropolitana mala právo kritizovať Jandl, prečo sama nepostupuje úplne čisto? K výsledku zlatej Effie som písal otvorený list a uverejnil aj odpoveď z KRASu.

Späť k Istropolitana Ogilvy a k jej neštandardným prihláškam na slovenskú Effie. Okrem, z môjho pohľadu absurdnosti so Saganom, kde išlo od samotného začiatku o globálny zásah, (čo je v rozpore s pravidlami slovenskej Effie), prihlásilo do súťaže aj ďalšiu pochybnú záležitosť. Aby ste boli v obraze, body z Effie tvoria značnú časť bodového hodnotenia v počítaní agentúry roka (sú to body za kreatívu, finančnú silu a efektivitu). Pod efektivitou rozumej jednu jedinú súťaž a tou je práve slovenská Effie. Finančná sila je celoročný výkon za všetko. A kreatívna je niekoľko súťaží, od tuzemských, nadnárodných, až po globálne. Teda v pomere snaha/výkon, je najlepšie „oblafnúť“ Effie.

Mimochodom, nebol som sám, kto kritizoval ich prácu pre Citroën. Marián Timoracký, či Braňo Polák (riaditeľ mediálnej agentúry Starmedia), sa pridali tiež. Braňov príspevok k prihláške reklamnej agentúry Istropolitana nájdete tu. Mariánov je tu. A určite stojí za to aj následná reakcia pána Tomana z Istropolitana Ogilvy, dostupná je tu.

Istropolitana Ogilvy do poslednej slovenskej Effie prihlásila 7 prác:

Názov kampane/prihlášky (Klient)

  1. Výtlky (Anybody – stobodové bio masáže)
  2. Refinančná Flexipôžička (VÚB Banka, a.s)
  3. Flexihypotéka (VÚB Banka, a.s)
  4. Doma mi vždy doprajú viac (Slovenský plynárenský priemysel, a. s.)
  5. Kúpte si nesmrteľnosť (Truc sphérique, občianske združenie)
  6. Tu a teraz (Magna Deti v núdzi)
  7. Sagan Parking on Citroën (CITROËN SLOVAKIA s.r.o.)

Verím, že pri bodoch 5) a 6) sa zhodneme na tom, že to nie sú žiadni komerční klienti. Ja nemám nič proti nadáciám. Ale, vzhľadom na to, že nadácie platia za túto prácu nulu alebo maximálne technické náklady, majú malý dosah na konkrétnu realizáciu. Celú má pod palcom dotyčná agentúra.

Ale zaujal ma iný klient – Anybody – stobodové masáže. Podľa fan page na Facebooku existuje už niekoľko rokov. Krásnu web stránku anybody.sk kreatívne nestvárnil nikto iný, ako v tom čase zamestnanec Istropolitana Ogilvy – art director Michal Hornický.

Pár dní po podaní prihlášok Effie, si dlhoročná zamestnankyňa Istropolitana Ogilvy, ktorú si osobne veľmi vážim takmer dve desaťročia, Boďa Oravcová, založila vlastnú firmu s názvom Anybody, s.r.o., ktorá má v popise činností aj masáže. Údajne to s tým nemá nič spoločné. Nie je mojou úlohou, ani cieľom, riešiť finančné toky medzi reklamnou agentúrou Istropolitana Ogilvy a ich klientmi, ale jeden masážny stolík v štátnej nemocnici by nemal mať tú istú váhu, ako klient typu VÚB. Nemôžem ani povedať, že to je v rozpore so štatútom alebo právom, tak, ako označovaný scam od Jandlu.

Len by som bol rád, keby ľubovolný zástupca reklamnej agentúry, (v tomto prípade pán Toman z Istropolitana Ogilvy), obviňoval iné agentúry z nekalých praktík až potom, čo bude mať morálne čisto sám u seba. A to žiaľ nemá už dlhé roky. Samozrejme, je otázka, že kto áno? :-) V tej súvislosti ma prekvapilo, že žiadna reklamná agentúra nekritizovala v rámci Effie nič. A jediný mesačník STRATEGIE opakovane „pozabudol“ uverejniť informáciu aj o mojej oficiálnom podnete, ktorému sa Kras venoval. Za to nezabudol na svojom redakčnom mieste v plnom znení uverejniť reakciu pána Tomana na môj a Mariánov osobný blog a zároveň nám nedal šancu vyjadriť sa, tiež na totožnom mieste.

 

Borovan.cz kritizuje na druhých to, čo sám robí

Borovan.cz sa hnevá, keď iné médiá preberú jeho informácie a dá to najavo napríklad nasledovne:

borovan sa stazuje 18.5.2014

ale bez mihnutia oka robí to isté, ak bez citácie preberie môj obsah:

borovan HR CzT

vzniklo ani nie 2 hodiny po mojej správe:

macinga HR CzT

Pre úplnosť, originálna tlačová správa vyšla viac, ako týždeň predtým, t.j. nie je technicky možné, aby borovan.cz vyčkával sedem a viac dní a uverejnil by to hodinu až dve po mne. Je dobré vedieť, že napriek tomu, že ma zablokoval na svojej fan page, moje výstupy sleduje. Aby to nebolo také jednoduché, medzičasom borovan.cz svoju kritiku odstránil. Pochopil, že robí to isté? :-)

 

Ogilvy PR zavádza pri osobnostnom PR Wolfovej

Vanda Wolfová, riaditeľka pre agentúrny predaj pre ČR a SR naďalej zostáva vo vzťahu s Ogilvy. Jej exzamestnávateľ jej aktuálne robí osobnostné PR. A občas to preženie. Napríklad týmto článkom.

TOPzenaVandaWolfova

 

Skutočnosť je taká, že ocenenou od poroty a tým pádom tú hlavnú a podstanú cenu získala riaditeľka spoločnosti Skanska.

TOPzenaMagdalenaDobisova

Je rozdiel, získať ocenenie od poroty a zo sociálnych médií. Úprimne, Vanda mohla byť hviezdou v globálnom svete PR, ale táto súťaž bola o slovenskom biznise. Dávať to do jednej kopy ocenenie poroty a hlasovanie z internetu je podľa mňa rovnaký omyl (prešľap), ako dávať ocenenia z Young Cannes Lions do jednej kopy z Cannes Lions :-(