Seznam.cz vygeneruje 5 halierov z jednej zhliadnutej stránky

Tržby 2,91 mld. Kč za rok 2013

Česká internetová jednotka – Seznam.cz pred týždňom uverejnila hospodárske výsledky za rok 2013. Výsledky je vždy dobré brať v rámci súvislosti a ideálne aj s konkurenciou. Žiaľ, Google Czech Republic výsledky nezverejňuje a žiaden iný veľký čisto on-line hráč v ČR nie je. Finančné výsledky môžeme porovnať len s jednotkami z minulých rokov, teda opäť so Seznam.cz. Zisk pred zdanením za rok 2013 bol 930 mil. Kč. Pre štát odviedli cca 400 mil. Kč na odvodoch, daniach a poplatkoch.

Určite stoja za povšimnutie jeho výsledky v terminológii TV a to je podiel na sledovanosti a čistá zásah populácii. Za celkovú sledovanosť si zoberieme všetky PV, teda zhliadnuté stránky. A TV populáciu nahradíme internetovou populáciou, resp. reálnymi užívateľmi (RU). Česká internetová populácia, ako aj celkový počet RU za posledných 5 rokov narástla o 36% (12/2013 vs 12/2008). Seznam.cz rástol ešte rýchlejšie, ich počet RU z ČR narástol za to isté obdobie o 40%. A jeho ročné tržby narástli o 66% (rok 2013 vs 2008).

Seznam 2013 vs 2008

Zaujímavý je pohľad na pomer jeho tržieb a počtu zhliadnutých stránok (PV podľa NetMonitoru).

V roku 2013 z 58,57 miliárd PV vygeneroval 2,91 mld. Kč tržieb,
t.j. 0,04967 Kč na jednu zhliadnutú stránku.

Prepočet neberie do úvahy odlišnú metodiku medzi Seznamom a NetMonitorom, ani mobilné stránky.

Organizačné zmeny a novinky

V rámci organizačných zmien k 1.5.2014 sa Pavel Zima stáva generálnym riaditeľom. Michal Feix bude riaditeľom novo budovaného oddelenia business developmentu. Marketing sa presúva pod produkt, ktorý zastrešuje Petr Král. Obchodný riaditeľ naďalej ostáva Michal Heisig. Úlohou Michala Feixa bude uvádzať globálne produkty z rodiny Seznam.cz.

PavelZima

Pavel Zima (na obrázku) povedal verejne svoj osobný názor, že Seznam.cz tvorí 1/10 z českého reklamného koláča. Na mieste je otázka, že čo všetko je reklama. Je to napríklad aj katalógový zápis? Alebo v prípade TV, sú to aj poplatky od káblových operátorov za HD vysielanie? A čo reklamné letáky do schránok? Nebodaj vlastné noviny potravinového reťazca, kde predáva reklamu tretích strán? Je, alebo nie je to reklama v tlači?

Bez ohľadu na skutočný podiel Seznam.cz, v rámci on-line je už dávno česká jednotka v rámci mediálnych domov. A pokiaľ TV Nova, či TV prima nebudú kúpené iným hráčom v ČR, tak onedlho bude česká jednotka aj bez ohľadu na mediatypy. Čo myslíte?