V ČR budú od tohto roku už len tri konkurenčné mediálne zoskupenia

Ešte začiatkom letných prázdnin r. 2013 bolo v ČR šesť konkurujúcich si nákupných zoskupení mediálnych agentúr – WPP, Omnicom, Havas, Publicis, IPG a Aegis. Pre administratívny poriadok uvádzam kompletný zoznam hlavných mediálnych agentúr v ČR a ich príslušnosť k medzinárodnej sieti.

A!M Omnicom Media Group (Omnicom)
Carat Dentsu Aegis Network (AEGIS)
Havas Media Havas Media Group (Havas)
Initiative Mediabrands (Interpublic – IPG)
Maxus GroupM (WPP)
MEC GroupM (WPP)
Medea nezávislá, alebo Havas Media Group
MediaCom GroupM (WPP)
Mindshare GroupM (WPP)
OMD Omnicom Media Group (Omnicom)
PHD Omnicom Media Group (Omnicom)
Starcom MediaVest Publicis Media (Publicis)
UM (Universal McCann) Mediabrands (Interpublic – IPG)
Vizeum Dentsu Aegis Network (AEGIS)
ZenithOptimedia Publicis Media (Publicis)

Súčasná česká jednotka GroupM (WPP) môže byť do roka na chvoste

V lete 2013 došlo k ohláseniu spojenia zoskupení Publicis a Omnicom, čím by mala vzniknúť celosvetová reklamná jednotka, ktorá bude väčšia, ako pôvodná WPP. V ČR by to znamenalo tiež zmenu v rebríčku. Doterajšiu jednotku WPP by v objeme predčili Publicis Omnicom. Aspoň v objeme médií, a to podľa rebríčkov Recma za rok 2012.

A pred pár dňami došlo k oznámeniu spolupráce Havas Media Group, resp. Medea s mediálnymi agentúrami z IPG na tuzemskom trhu.

Najmenším hráčom v rámci mediálnych agentúr by ostal Aegis, ktorý sa bude musieť buď začleniť, najlepšie práve k novému zoskupeniu Havas s IPG, alebo si tu nechať len poštovú schránku. So svojim potencionálnym 6% podielom, bude jej fungovanie v úlohe single hráča, extrémne náročne.

Ak si to zhrnieme, tak nám tu zostanú iba tri konkurenčné zoskupenia. V jednotlivých grafoch uvádzam % podiel podľa rebríčka Recma za rok 2012. Zaujímavé je sledovať zmeny postavenia v rebríčku zoskupenia WPP.

Rozdelenie zoskupení k 30. 6. 2013

RozdelenieZoskupeni20130630

Rozdelenie zoskupení k dnešnému dňu

RozdelenieZoskupeni20140105

Rozdelenie zoskupení k 30. 6. 2014 (predpoklad)

RozdelenieZoskupeni20140630

Čo to prinesie trhu?

Mediálne agentúry získajú úspory a niektorí ich zamestnanci si budú musieť hľadať novú prácu a to platí pre všetky úrovne. Klienti si možno pomyslia, že im to aj naďalej zníži ceny reklamy. V tomto smere som skeptický. Hlavnou motiváciou je vrátiť sa, alebo aspoň priblížiť k historickým ziskovým maržiam. A ak bude cena nižšia aj pre klienta, tak sa to bude diať selektívne a primárne na úkor média.

Média budú ešte viac pritlačené k múru. A to nie len z obchodného hľadiska. Zo šiestich najväčších inzertných klientov budú mať už len troch. A to mediálne agentúry v niektorých médiach tvoria drvivú väčšinu príjmov z reklamy.

Klient-zadávateľ bude mať priestor na krátkodobé zlacnenie reklamy, ale priorita otázok na kvalitu a celkovú efektivitu v médiach bude skôr klesať.

Reklamný priestor sa stane ešte väčšou komoditou, akou je dnes.

A to je príležitosť pre radikálnu zmenu v rámci agentúrnych mediálnych bonusov (AVBs), či iných plnení pre mediálne agentúry, ako náhrady za „zrušené“ bonusy, ktoré zavádza napríklad TV Nova.

Áno, je tu príležitosť pre zákonné zrušenie agentúrnych mediálnych bonusov.

Česká verzia článku je dostupná na Médiář.cz