Vydavateľstvo Economia, kedy mi doručíš Bel/Monda?

BelMondo2013 Otec pracoval za socializmu v tlačiarni, na hĺbkotlači tlačili nie len pre socialistické Česko-Slovensko. Vždy mal v pracovni na stole hŕbu časopisov. A v časoch tlačiarenských výstav, to boli tlačiarenske hody. To som bol na základnej škole. Ostalo mi to do dnes. Z väčších vydavateľstiev v ČR je na tom Economia najhoršie, prakticky po všetkých stránkach. Napriek tomu, som ich predplatiteľ. Mám, teda mal by som mať predplatné až troch titulov – týždenník Respekt, týždenník Marketing & Média a (ex)mesačník Bel Mondo. S posledným vydaním Bel Monda v rámci editorialu bola strohá, priam technokratická informácia:

Vydavatelství Economia se rozhodlo náš časopis dál nevydávat, protože sa chce v budoucnu soustřdit na své dlouhodobě zavedené tituly V ruce tedy držíte naše poslední vydání. Za celý tým vám velmi děkuji za přízeň a za podporu, ktorou jsme po celou dobu pociťovali. Bylo pro nás velkou radostí pro vás časopis připravovat.

Nebol som potešený. Po mesačníku Kraus skončil ďalší titul pre náročnú cieľovú skupinu. S určitým omeškaním a pokuse o ponechanie si zaplateného predplatného za ďalšie produkty, mi časť predplatného vrátili. Považoval som to za uzatvorené. V dnešnom svete, kde aj „káblovku“ s „mobilom“ mám bez viazanosti, som považoval za normálne, že predplatné je bez viazanosti. Korenšpondencia s oddelením predplatného v Economii ma poopravila. Len Economia je oprávnená ukončiť predplatné skôr, ako bolo dohodnuté. Predplatiteľ nemôže. Resp. môže, ale s trojmesačnou výpovednou dobou, ktorá začína až 1. v nasledujúcom mesiaci. Keď som to počul prvýkrát, som bol presvedčený, že snívam. Naivne som si myslel, že Economia potrebuje každého čitateľa, ešte lepšie predplatiteľa, najlepšie pre viac titulov. Mýlil som sa. Economia je v tejto oblasti klientsky nepriateľská. V dnešnej dobe nútia svojich predplatiteľov, aby naďalej odoberali a platili cca 60 – 80 vydaní denníka, 13 – 16 vydaní týždenníka, či 3 – 4 vydaní mesačníka od momentu, ako sa predplatiteľ rozhodnue ukončiť predplatné a pokiaľ im Economia bude ochotná zrušiť predplatné. Som presvedčený, že to je nesprávne a hovorím to všetkým súčasným a aj potencionálnym budúcim predplatiteľom. Ale ok, stalo sa, VOP (všeobecne obchodné podmienky) je čarovná skratka, proti ktorej ťažko niečo urobím. Ale v tomto prípade ma teda informovali, že tzv. výpovedná doba z predplatného sú minimálne tri mesiace. OK, súhlasim, že mi bude naďalej chodiť týždenník Respekt, ktorý ešte v plastovom obale skončí v koši. Už sa teším na diskusiu s obchodníkom Economie, že koľko to majú skutočných predplatetiľov. Snažil som sa vypovedať týždenník Respekt, ktorý mi už nepríde tak zaujímavý, ako v lete minulého roku, keď som si ho predplatil. Neuspel som. So zdôvodnením, že výpovedná doba je tri mesiace. Snažil som sa cez tri pokusy informovať, argumentovať, ale nepochodil som. Oddelenie „predplatné“ som prosil, aby si to skúsili vydiskutovať s vedením. Zvyčajne tieto prosby zaberú a napríklad v bankách to je priam pozitívne zaklínadlo. A nakoľko mi Economia cez vydanie 12/2013 v mesačníku Bel Mondo oznámila, že končia, tak ja využívam argumentáciu Economie a počas tzv. výpovednej dobe 1Q 2014, prosím Economiu doručiť vydania 1/2014, 2/2014 a 3/2014 mesačníka Bel Monda. V zmysle VOP. Kto sa pridá? BELMONDO   Reakcia Economie prišla rýchlo:

Od: predplatne@economia.cz
Predmet: Economia, a.s. – předplatné
Dátum: 17. apríla 2014 9:04:29 GMT+2
Pre: pavol@macinga.com
Vážená předplatitelko, vážený předplatiteli,rádi bychom Vám poděkovali za Váš zájem a důvěru a dovolujeme si Vám zaslat touto cestou dobropis za zrušené/nerealizované předplatné.Předplacený titul: Respekt Zákaznické číslo: 536916 Předplacené období (vydání): 17/2014 – 24/2014 Suma předplatného: -252,00 Kč************************************** Celková suma: -252,00 Kč**************************************Částka Vám bude poukázaná na Váš účet po potvrzení přiloženého dobropisu.Podmínky předplatného jsou uvedeny na www.economia.cz.V případě jakýchkoliv otázek jsme Vám k dispozici.S úctouEconomia, a.s., Pernerova 673/47,49 180 07 Praha 8
Odmietol som. Tri unikátne vydania Bel/Monda ročníka 2014 majú vyššiu hodnotu ;-)