Komunikační průmysl čeká propad až o polovinu

(offline verzia príspevku v .pdf je tu)

Alternatívny pohľad na prehlásenie českého komunikačného priemyslu alebo Snaha o porovnanie neporovnateľného – Dotcom & Housing Bubble vs Coronavirus Recession


1. Časový nástup Covid-19 v ČR a  SR a ochranné pomôcky (Strana1)
2. Konzistentnosť vo výpomoci pre OSVČ nehľadajte (Strana 2)
3. Prehlásenie komunikačného priemyslu a výzva vláde Českej republiky (Strana 2)
4. Dotcom & Housing Bubble vs. Coronavirus Recession (Strana 3)
5. A teraz sa nadýchnime, upokojme a poďme pracovať… (Strana 3)


V ČR práve ubehol mesiac od vyhlásenia mimoriadneho stavu – 12.3.2020. Na Slovensku bol vyhlásený mimoriadny stav o tri dni neskôr – 15.3.2020. Situácia je pre Covid-19 komplikovaná v globálnej miere. Odborníci v odbore virológie a pandémii, sa predháňajú vzájomne si odporujúc, vysvetleniami aktuálnej situácie, ako aj pohľadu na budúcnosť. Jedným odstavcom by som sa dotkol aj Covid-19, ale skôr cez cenotvorbu ochranných pomôcok a prístupu k nim. Základným impulzom pre tento článok bola absurdnosť argumentácie a požiadaviek odborových organizácii z českého komunikačného priemyslu:

  • AČRA – Asociace český reklamních agentur a marketingu
  • ADMEZ – Asociace direct marketingu, e-commerce a zásilkového obchodu
  • AKA – Asociace komunikačních agentur
  • APA – Asociace producentů v audiovizi
  • APRA – Asociace public relations
  • ASMEA – Asociace mediálních agentur
  • Asociace BIZ – Asociace dodavatelů internetových řešení
  • ČEA – Česká eventová asociace
  • POPAI – Asociace pro komunikaci v místě prodeje
  • SPVR – Svaz provozovatelů venkovní reklamy

1. Časový nástup Covid-19 v ČR a  SR a ochranné pomôcky

12.3.2020 vyhlásenie núdzového stavu v ČR
12.3.2020 počet kumulatívne nakazených v ČR presiahol 10 na 1 miliónov obyvateľov
19.3.2020 počet kumulatívne testovaných v ČR presiahol 1 000 na 1 miliónov obyvateľov

15.3.2020 vyhlásenie núdzového stavu na Slovensku
15.3.2020 počet kumulatívne nakazených na Slovensku presiahol 10 na 1 miliónov obyvateľov
26.3.2020 počet kumulatívne testovaných na Slovensku presiahol 1 000 na 1 miliónov obyvateľov

Vzhľadom na rozdielnosť metodík testovania, ako aj ich vykazovania medzi ČR a SR, sa dobrovoľne vzdávam hlbších analýz. Jednoducho sú neporovnateľné asi tak, ako rozdiel nákupu TV sponzoringu v ČR na zľavu vs. na Slovensku na sledovanosť.

Mám osobné šťastie v tomto našom spoločnom nešťastí, že už od leta 2012 žijem v čiastočnej izolácií po transplantácii obličky a následnej doživotnej imunopresívnej liečbe. Preto súčasné opatrenia sa nás s manželkou a dcérou takmer nedotkli. Áno, pre dcéru sa skončil školský rok a manželka sa musela stiahnuť z práce na homeoffice. Ale to sme zažili už niekoľko krát, či už pri chrípke, osýpkach, alebo pľúcnej embólii z pred roka. Netvrdím, že nás to stálo málo úsilia, alebo finančných prostriedkov. To nie, ten pád sme si vtedy odžili a veľa vecí sme museli zmeniť… Tiež bolo pre mňa, ako pacienta na imunosupresívnej liečbe prirodzené, že všetok špecializovaný tovar, ako rúška, respirátory a dezinfekcia budú nedostatkovým tovarom, na koľko to nebol bežný tovar v lekárňach ani počas bežného obdobia. Pred korona obdobím, boli relatívne cenovo dostupné, ale ich distribúcia bola už vtedy obmedzená.

Preto je priam zarážajúce, ako v tejto časti zlyhali príslušné orgány, ako aj samotní veľkí odberatelia týchto pomôcok. Svetlou výnimkou väčšieho rozsahu boli Pražskí strážnici. Ich šéf Eduard Šuster jednoducho neveril až príliš okatým pozitívnym vyjadreniam ministra zdravotníctva v čase, keď problém hlásila nielen Ázia. Po dohode s mestom, obratom nakúpili ochranné pomôcky za vtedy bežné ceny, t.j. v hrubom za desatinu súčasných cien. Aby sme si rozumeli, písal sa vtedy koniec januára, keď dala Čína hermeticky uzatvoriť Wuhan s cca 11 miliónmi obyvateľov, tj. porovnateľne, ako celá ČR a k tomu ešte aj Bratislava a Košice.

Pre moju manželku bol posledný varovný prst už zatvorenie Wuhanu. Hovorila, že takéto rozhodnutie sa nerobí kvôli jednému nedovarenému netopierovi a pokašlávajúcim ľudom s chrípkou. Ja som mal odvahu až do zatvorenia Talianska začiatkom marca, ale v tom čase už bolo snáď všetkým zainteresovaným jasné, že problému sa len tak ľahko nezbavíme a to bez ohľadu na vtedajšiu rétoriku Borisa Johnsona a Donalda Trumpha.

Fotografia z konca januára, ktorú som informačne poslal svojmu klientovi, že naše stretnutia prebehnú buď osobne s respirátorom, alebo na diaľku. Išlo o sériu HR pohovorov a ja som už vtedy odmietol riskovať. Dúfam, že vďaka tejto sociálnej izolácii ľudia nadobudnú nové skúsenosti a keď sa vrátime späť do systému, nebudem opäť ten najprotivnejší muž a otec, ktorý bude bojovať proti účasti ľudí s respiračným ochorením na pracovných stretnutiach a v zasadačkách, či s prechladnutými deťmi v školách a škôlkach.

Doma sme mali zásoby z pravidelných ročných nákupov, ktoré som doplnili, ako zatvorili Wuhan. Vtedy sme všetky ochranné pomôcky nakúpili za ešte bežné maloobchodné ceny. Napríklad značkové respirátory od 3M s ventilom, bez DPH boli FFP1 po 65 Kč, FFP2 po 93 Kč a FFP3 po 195 Kč. Pre predstavu, tie jednoduchšie neznačkové, ale stále certifikované v EÚ FFP2 boli po 27 Kč. Chirurgické rúško, ktoré ČR a SR nakupuje posledné týždne za 15 až 30 Kč za kus, boli dostupné v cene od 1,5 až 2,0 Kč za kus. Tie stratené miliardy korún síce štátny rozpočet nezruinovali, ale dali sa alokovať efektívnejšie. Väčšou stratou je čas, pretože keby tu boli skôr, dali sa znížiť počty nakazených.